Economic growth, GDP

نرخ رشد قوی 9.7 درصدی هند در نیمه اول سال مالی جاری (آوریل-سپتامبر سال مالی 23) عمدتاً ناشی از تقاضای سرکوب‌شده بخش خدمات، افزایش صادرات کشاورزی و فعالیت‌های ساخت و ساز قوی با کمک سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های بالاتر بوده است. این وزارتخانه در آخرین بررسی اقتصادی ماهانه خود (MER) در روز جمعه اعلام کرد.

در MER، این وزارتخانه گفت که تحولات اقتصادی جهانی در ماه نوامبر همچنان پیچیده است و سیاست گذاران مالی و پولی باید هوشیار باشند.

در حالی که به سال 2023 می رویم، انتظار می رود که تحولات اقتصادی جهانی چشم انداز را پیچیده تر کند و بنابراین هوشیاری مستمر یک جنبه حیاتی در حفظ انعطاف پذیری خارجی هند است. MER گفت: هیچ کشوری از جمله هند نمی‌تواند روی موفقیت‌های خود بنشیند.

مصرف خصوصی، با تقویت تقاضای سرکوب شده، به بالاترین میزان خود در بین تمام سه ماهه دوم طی 11 سال گذشته با 58.4 درصد از تولید ناخالص داخلی رسید. نرخ سرمایه گذاری همچنین به بالاترین میزان در بین تمام سه ماهه دوم از سال 2012 تا 2013 رسیده است، یعنی 34.6 درصد از تولید ناخالص داخلی، که نشان دهنده آغاز چرخه سرمایه گذاری است.

MER اعلام کرد که تعهد مستمر به ثبات اقتصاد کلان هم عملکرد اقتصادی و هم علاقه سرمایه گذاران در هند را زیربنا خواهد داشت. در آینده، این کشور باید روی چالش‌های میان‌مدت مانند تامین امنیت فناوری و منابع برای انتقال انرژی و مهارت‌آموزی جوانان خود برای اقتصاد قرن بیست‌ویکم تمرکز کند و در عین حال همچنان در مسیر تحکیم مالی در سطح دولت عمومی بماند.

بخش خارجی هند همچنان با بادهای مخالف ناشی از کندی جهانی مواجه است. با این حال، انتظار می‌رود روند نزولی افزایش کسری حساب جاری با عملکرد قوی صادرات خدمات در بقیه سال و با حواله‌های داخلی محدود شود که انتظار می‌رود طبق گزارش بانک جهانی در سال مالی جاری به 100 میلیارد دلار برسد. گزارش بیان کرد.

در این گزارش آمده است که فشارهای تورمی کاهش یافته و تورم خرده‌فروشی و عمده‌فروشی در ماه نوامبر به ترتیب به پایین‌ترین سطح یازده و ۲۱ ماهه کاهش یافته است.

نرخ تورم WPI به کاهش ادامه می‌دهد و نرخ تورم CPI کمتر از حد بالای تحمل RBI یعنی 6 درصد است که عمدتاً ناشی از کاهش تورم مواد غذایی است. با این حال، تورم اصلی همچنان ثابت باقی مانده و در سطح بالای 6 درصد در نوامبر 2022 باقی ماند که تا حدی منعکس کننده افزایش هزینه های تولید بالا به قیمت های مصرف کننده است زیرا تقاضا به سرعت بهبود می یابد.

از آنجایی که فشارهای تورمی در محصولات تولیدی کاهش می‌یابد که منعکس‌کننده کاهش فشار هزینه‌های ورودی و کاهش فشارهای زنجیره تامین است، ممکن است در چند ماه آینده در تورم اصلی CPI منعکس شود که نویدبخش افزایش مصرف در مناطق روستایی و شهری در کشور خواهد بود. در این گزارش آمده است ماه های آینده.

MER درباره اهداف هند به عنوان رئیس G-20 گفت: “هند به دنبال سیاست زدایی از عرضه جهانی غذا، کود و محصولات پزشکی خواهد بود تا تنش های ژئوپلیتیکی منجر به بحران های انسانی نشود.”


business-standard

فورس ماژور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

اینستاگرام

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.